През февруари се очаква България да получи оферта за придобиване на лизинг на изтребители “Грипен” от Швеция, които ВВС да използва до пристигането на новите американски F-16 у нас.
Това се разбра от изказване на министъра на отбраната Димитър Стоянов по време на изслушването му в ресорната парламентарна комисия.
В момента България търси изтребители, които да вземе на лизинг, тъй като ресурсът на съветските МиГ-29, на които летят военните, изтича тази година. Първите F-16 пък се очаква да кацнат у нас едва в началото на 2025 г. и така на практика ВВС няма да има на какво да летят, за да пазят въздушното ни пространство.
България няколко пъти е искала от САЩ да ѝ предостави втора ръка F-16, на които военните да летят в този период, но отговор досега няма, стана ясно от думите на Стоянов.
Оферти за заместващи платформи са поискани от Швеция, Франция и Израел. Швеция може да ни предостави “Грипен” модел JAS 39, а Франция - “Мираж-2000”. Делегации на двете страни вече са били у нас и са огледали летищата, обясни Стоянов.
Сега офертата от Швеция се чака през февруари, но не е ясно кога ще дойде такава и от Франция.
Израел пък може да предложи на България втора ръка F-16 block 30, но военните имали информация, че тази платформа не е подходяща за нас, затова и към момента чакат повече конкретика.
Моето предпочитание е да имаме самолети за авиацията, няма значение какъв е типът. ВВС са ме уверили, че имат възможност да осигурят инжинерно-технически и летателен състав, ако типът самолети е различен, увери по-късно пред журналисти министърът.
До края на месеца се очаква да се сключи и договор с Полша за покупката на два ремонтирани двигателя на МиГ-29. Идеята е с тях да се удължи експлоатацията им. Първоначално МО планираше да купи и още 6 двигателя от Полша, но оттам последно са обяснили, че ще ги задържат като резерва за техните изтребители. Въпреки това поляците са се съгласили да ремонтира четири двигателя на нашите МиГ-29, това обаче тепърва ще се обсъжда като възможност. Запитвания за двигатели на съветските самолети са изпратени и към други страни, като засега Словакия е отказала като обяснила, че предоставя само пълен пакет - самолети и двигатели
Още новини и информация по темата четете в Новинарски Сайт №1 в Хисар zahisar.com