В края на изтеклия период в голяма част от полските райони бяха регистрирани валежи със стопанско значение от 20-30 л/кв.м, а на отделни места в Южна България - и до 40-50 л/кв.м - Хасково, Стара Загора, Казанлък, Чирпан, Сливен, които увеличиха почвените влагозапаси в еднометровия слой.
През първата половина от следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от средноденонощни температури, които ще поддържат покоя при зимните житни култури и трайните насаждения. При пшеницата и ечемика ще преобладава фаза "трети лист". Фаза "братене" ще се наблюдава в отделни райони от Дунавската равнина, а начало на фаза "братене" - при посевите на места в Южна България - Любимец, Хасково, Чирпан, Пловдив. Критични минимални температури за неукрепналите и намиращи се в начален етап от развитието си есенни посеви не се очакват, прогнозират агрометеоролозите от НИМХ.
През втората половина на периода се прогнозира повишение на температурите, особено в източните райони, където средноденонощните им стойности ще надвишават биологичния минимум, необходим за вегетацията на зимните житни култури.
За района на Пловдив и областта се очаква значително повишение на дневните температури, като най-високите стойности - 19 градуса, ще са в сряда и четвъртък (18 и 19 януари). Нощните температури и минималните дневни температури също ще са над минимума за сезона - от 3 до 8 градуса, което предполага, че няма да има слани и измръзване на ранноцъфтящите овощни видове. Застудяване до 8-9 градуса ще има през уикенда, когато се очакват дъждове.
През периода предимно в Южна България се прогнозират валежи, които временно ще ограничават възможностите за работа на полето - провеждане на резитби и зимни растителнозащитни пръскания при трайните насаждения, извършване на дълбока оран на полетата, предвидени за сеитба с пролетни култури
Още новини четете в най-четения сайт в Хисар zahisar.com